blog

4 vaje za izboljšanje ravnotežja

Feb 26, 2019 | Gibanje

Ravnotežje je ena od osnovnih motoričnih sposobnosti in največkrat zapostavljena pri treningu moči, ampak še kako pomembna, sploh pri razvoju mladostnikov, pri športnikih in pri starejših osebah. Je sposobnost čim bolj učinkovito povrniti ravnotežen položaj, ko je le to zaradi različnih vzrokov porušeno.

 

Trening ravnotežja lahko vključimo v ogrevanje, ohlajanje ali pa treniramo kot samostojno enoto. Ravnotežje je izredno pomembno za vrsto športov, za preprečitev padcev, prav tako pa ima ravnotežje veliko vlogo pri preprečevanju in zdravljenju bolečin v spodnjem delu hrbta.

 

Zadnje čase se za stabilnost trupa ogromno uporablja vajo kenijski most (plank), ki pa je statična vaja. V našem vsakdanu pa je zelo malo statičnosti. Torej, zakaj ne bi trenirali stabilnosti trupa z dinamičnimi vajami, s treniranjem ravnotežja? Pa še bolj zanimivo je kot minute in minute preživeti v istem položaju…

 

Pri treningu ravnotežja predvsem vplivamo na glavne elemente, ki nam pomagajo ohranjati ravnotežje, to so vid, sluh, ravnotežni organ… Se pravi, če želimo vajo narediti težjo, enostavno zamižimo… ali si pokrijemo ušesa.

 

 

Navedel bom par primerov treninga ravnotežja:

 

1. Vaje oz. stanje na nestabilni podlagi

Za nestabilno podlago lahko vzamemo stabilizacijsko blazino, BOSU polžogo, gred ali recimo preprosto pesek na plaži. Že samo stanje enonožno na nestabilni podlagi lahko za marsikoga predstavlja velik izziv. Ko samo stanje ni dovolj, pa lahko dodamo že razno gibanje, podajanje žoge ipd.

 

 

 

 

2. Vaje brez uteži na stabilni podlagi 

Pri tem sklopu vaj lahko uporabljamo različne vaje, npr. dinamično raztezanje, počep, predklon, lastovka, le da stojimo na eni nogi in poskušamo zadržati ravnotežje. Vaje izvajamo brez uteži, saj le te pomagajo pri vzdrževanju ravnotežja, lahko pa npr. uporabimo leseno palico.

 

 

 

3. Vaje z utežmi na stabilni podlagi, unilateralne vaje 

To so vaje, ki jih v treningu pogosto uporabljamo kot asistenčne vaje. Vaje, katere je težko izvajati z veliko težo, zato se izvaja večje število ponovitev. To so razni mrtvi dvigi na eni nogi, bolgarski počepi, izpadni koraki…

 

 

 

 

4. Padci 

Ker se velikokrat zgodi, da padca enostavno ne moremo preprečiti, je izredno pomembno tudi, da vemo, kako se odzvati v tem primeru. Kako pravilno pasti. To je osnova športov kot so judo, jiu jitsu, rokoborba, sambo, MMA…

 

 

 

Vaje si poglej v posnetku. 

 

 

 

Želim vam čim bolj uravnoteženo življenje s čim manj padci. 🙂  

 

 

 

Primož Muhovic

osebni trener

Ti je zanimiv članek? Želiš prejemati še več koristnih vsebin? Napiši svoj email in mesečno ti bomo pošiljali sveže vsebine. 🙂

Hvala! Uspešno ste se prijavili!